Rok szkolny 2017/2018

4.09.2017   15.09.2017   13.10.2017    23.10.2017  25.10.2017  26.10.2017  3.11.2017  6.11.2017  16.11.2017  17.11.2017   20.11.2017

 

 

 

 

 

Początek roku szkolnego

4 września 2017

zobacz zdjęcia

 

No i ruszamy. W całkiem nowej sytuacji- w dwóch budynkach.

Jednak jak co roku uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

Przywitaliśmy aż 4 klasy pierwsze.

w górę

 

Dzień Sprzątania Świata

15 września 2017

(odbywa się po raz 23)

Hasło w tym roku:

 „Nie ma śmieci, są surowce”

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.   

.     Prowadzone były zajęcia wychowawcze dotyczące tematyki ekologicznej, prezentowano referaty i prezentacje z zakresu zdrowia, ekologii i racjonalnej gospodarki odpadami. Uczniowie najstarszych klas wyszli z opiekunami w teren aby wziąć udział w "rzeczywistym" sprzątaniu świata, przez uprzątnięcie odpadów z wyznaczonych terenów.

Klasy I-III naszej szkoły również przyłączyły się do tej akcji.

 Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat poczucia odpowiedzialności za środowisko, uwrażliwiając na jego piękno,  promując w ten sposób turystykę odpowiedzialną.Dzieci wykonywały prace plastyczne związane z  kolorystyką  pojemników, do których zbieramy odpady (plastik -żółte, szkło białe - białe, szkło kolorowe  - zielone, papier - niebieskie, metal - czerwone).

w górę

 

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2017

zobacz zdjęcia

 

        13 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice pierwszaków, a także nauczyciele uczący w obydwu budynkach naszej szkoły.

      Wszystko rozpoczęło się od powitania przez przewodniczącą i odśpiewania hymnu. Następnie 86 pierwszaków zaprezentowało program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawców. Na program złożyły się wiersze oraz piosenki. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. W końcu nadszedł moment ślubowania

i pasowania, po którym każdy nowy uczeń naszej szkoły otrzymał pamiątkowy dyplom

 i książeczkę SKO. Życzymy naszym nowym uczniom sukcesów w nauce oraz wielu ciekawych, nowych doświadczeń..

w górę

 

Dzień Papieski

23 października 2017

             23 października odbił się w naszej szkole jak co roku Dzień Papieski. W tym roku obchodziliśmy XVII Dzień Papieski pod hasłem " Jan Paweł II - Idźmy naprzód z nadzieją". Uczniowie zobaczyli prezentację
multimedialną przygotowaną przez panią katechetkę Bożenę Palengę, dzięki której mogli przekonać się na ile znają tę ważną osobę jaką jest Jan Paweł II Wielki. Dzięki pani z muzyki Agnieszki Drążczyk
mogli również pośpiewać ulubione piosenki Jana Pawła II.

 

w górę

 

 

Dyskoteka

25 października 2017

zobacz zdjęcia

        25 października w naszej szkole odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa. Wspólnie bawili się uczniowie klas 4-7. Integrację uczniów dopełniały dedykacje, które klasy przesyłały sobie nawzajem. Wszyscy bawili się doskonale i żałowali tylko, że czas zabawy i tańca tak szybko upłynął. Czekamy już na następną dyskotekę....

 

Dyskoteka

25 października 2017

 

 

          26 października uczniowie III klas gimnazjalnych brali udział w spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkanie odbyło się w CKE w Czerwionce-Leszczynach i dotyczyło świadomości prawnej młodych ludzi w świetle jej dotychczasowej praktyki zawodowej. Uczniowie mieli okazję w ciekawy sposób zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa i konsekwencjami ich nieprzestrzegania. Pod koniec prelekcji każdy miał okazję zadać pytanie, a pani sędzia wyczerpująco na nie odpowiadała.

W zgodnej opinii młodych ludzi spotkanie było interesujące, a kilka osób wyraziło chęć kształcenia się w zawodach prawniczych.

 

 

 

Parada Świętych

30 października 2017

 

zobacz zdjęcia

 

             30 października odbyła się w naszej szkole IV edycja Parady Świętych. Chętni uczniowie przebrali się 
za swoich patronów lub ulubionych Świętych. Na 4 przerwie ze śpiewem przeszliśmy po wszystkich piętrach
naszej szkoły, aby wszyscy mogli ucieszyć się naszym widokiem i zachęcić innych uczniów 
na następną V edycję Parady Świętych.Po uroczystym przemarszu była krótka zabawa no i dyplomy z nagrodami.

 

w górę

 

Wolontariusze w SP3

3 listopada 2017

 

     Wolontariusze klasy 7C  Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Czerwionce-Leszczynach, w ramach akcji „Słodki poniedziałek”, podczas, której wolontariusze samodzielnie pieką ciasta i je sprzedają na cele woluntarne.  Pierwsze uzyskane fundusze postanowili przeznaczyć na wsparcie fundacji „Czerwone noski Klown w szpitalu”. Podczas odwiedzin w szpitalu Klown z czerwonym noskiem rozwesela ,bawi się i śmieje z chorymi dzieciakami. Młodzi wolontariusze podejmują kolejne akcje, dostrzegając zarówno potrzeby naszego lokalnego środowiska jak i w szerszej skali. Wkrótce poinformujemy o kolejnych działaniach. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie

Opiekunowie wolontariatu

 

w górę

Konkurs na wykonanie lampionu

6 listopada 2017

      Rozstrzygnięto konkurs organizowany przez świetlicę szkolną i samorząd uczniowski na najładniejszy lampion z dyni. Spośród wielu naprawdę wspaniałych prac wybrano:

I miejsce  Alicja Stajer z klasy 4f

II miejsce  Paulina Pogwizd  z klasy 4b

III miejsce Oliwia Rapacz z klasy 4c

Wyróżnienie otrzymała Patrycja Libowska z klasy 1c

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za wyjątkowo piękne prace.

w górę

 

 

Wolontariusze SP 3 na Turnieju Uśmiechu…

 

16 listopada 2017

 

 

        Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 3 w Leszczynach zostali 16.11.2017r., zaproszeni do pomocy dzieciom niepełnosprawnym podczas rozgrywek w ramach Turnieju Uśmiech.        W Zespole Szkół Specjalnych Pani Profesor Marta Bogdanowicz została pasowana na Kawalera Orderu Uśmiechu. Na pamiątkę tego pięknego zdarzenia co roku w Zespole Szkół Specjalnych  odbywa się Turniej Uśmiech.

Turniej co roku odbywa się on pod innym hasłem a jego celami są: wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci, czy rozwijanie umiejętności nawiązywania i pogłębiania kontaktów z rówieśnikami.

W rozgrywkach sportowych oprócz uczniów ZSS wzięły udział dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół. Tuż przed rozpoczęciem zawodów została przedstawiona prezentacja metod działania ruchu Weroniki Sherborne - patronki szkoły. Konkurencje sportowe były bardzo urozmaicone i ciekawe. Wszyscy bawili się świetnie i dawali z siebie wszystko, by osiągnąć sukces. Podczas turnieju można było poczuć ogrom pozytywnej energii, płynący nie tylko od uczestników, ale także od pełnych pasji pracowników szkoły oraz wolontariuszy: Juli,  Piotra, Pauliny, Beniamina, Wiktorii, Pauliny, Eweliny, Julki, Wiki, Korneli, Martyny, Kasi, Karoliny, Zuzi. To dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy tych wszystkich osób udało się zorganizować wspaniałe zawody, które dały wychowankom ZSS możliwość integracji i zabawy.

Turniej wspomagali, jak co roku wolontariusze  SP 3 w Leszczynach, którym również bardzo serdecznie dziękujemy!

OPIEKUNOWIE WOLONTARIATU

 

 

w górę

Człowiek z pasją w SP3

17 listopada 2017

17.11.2017 Szkoła Podstawowa nr 3 w Leszczynach gościła Pana wiceburmistrza Andrzeja Raudnera w charakterze człowieka z pasją, podróżnika. Uczniowie klasy 2 i 3 gimnazjum i 7 szkoły podstawowe

j w wielkim skupieniu słuchali opowieści Pana Andrzeja na temat jego podróży do Czarnobyla.
Dowiedzieli się: jak planuje się taką podróż, jakie trzeba zabrać ze sobą sprzęty, jakie trzeba uzyskać zezwolenia. Opowieść poparta była wieloma zdjęciami, które zrobiły ogromne wrażenie na uczniach.
26 kwietnia 1986 r. doszło do wybuchu jednego z reaktorów elektrowni w Czarnobylu. Po wybuchu poziom radioaktywnego jodu wynosił 200 bekereli na m3 (bekerel jest jednostką aktywności promieniotwórczej), podczas gdy norma to milionowa część bekerela. Promieniotwórczy jod I-131 głównie występujący w tej katastrofie, charakteryzuje się tym, że po ośmiu dniach połowa jego atomów rozpada się i przestaje być radioaktywna. Ludzi ewakuowano z Prypeci oddalonej około 3 km od elektrowni, bardzo szybko, około 3 godzin wystarczyło, aby 50 tysięczne miasto opustoszało. Prypeć był nowoczesny jak na swoje czasy. Miał duże przedszkola, basen i reprezentacyjne budynki ukoronowane neonami. Nasz gość opowiadał jak przechadzając się korytarzami szkoły, jego uwagę zwróciły dwie rzeczy. Pierwsza – to ogromna ilość masek przeciwgazowych. Są one dowodem na to, że nikt nie wiedział z jakim niebezpieczeństwem mają do czynienia i jak się przed nim chronić.
Druga rzecz – to sale wykładowe i znajdujące się w nich zdjęcia z czasów funkcjonowania szkoły. Przyglądając się zdjęciom i pustym zakurzonym ławkom, można porównać sytuację przed i po katastrofie, co wywołuje niezapomniane wrażenie.
Dom handlowy już swoją wielkością daje do zrozumienia, że mieszkańcy miasta mogli zakupić tu praktycznie wszystko. Wchodząc do środka, mimo iż wszystko jest porozrzucane i zniszczone turysta dokładnie wie, jakie artykuły były dostępne, gdyż nad jego głową wiszą w nienaruszonym stanie tabliczki informacyjne.
Wesołe miasteczko, min. autodrom i wielki diabelski młyn, które nigdy nie było uruchomione - miało zostać otwarte 1 maja 1986r. w Święto Pracy.
Ciekawym miejscem było złomowisko Burakiwka, miejsce składowania maszyn, które brały udział w likwidacji skutków awarii. Jest to jedno z niewielu miejsc w całej strefie, gdzie nie wolno przebywać dłużej niż kilka minut z powodu bardzo wysokiego poziomu promieniowania, jak również okolice Czerwonego Lasu - są jednym z najbardziej skażonych terenów na świecie. Liczniki Geigera w jego okolicach szaleją.
Ogromne wrażenie robi „Oko Moskwy”, nieużywana obecnie instalacja radzieckiego, strategicznego radaru pozahoryzontalnego, która służyła do wykrywania nadlatujących nad terytorium ZSRR pocisków balistycznych.
Pan Raudner pięknie opowiedział o spotkaniu z jedną z mieszkanek okolic Czarnobyla, która uprawia ziemię, hoduje zwierzątka i jest pełna radości i życzliwości wobec przybyszów. Najbardziej interesujące wydały się fakty, związane z opowieścią o pomniku Anioła z trąbą, sugerujący niezwykły zbieg okoliczności, iż trzecia trąba Apokalipsy ma wiele wspólnych cech z katastrofą w Czarnobylu. Trzecia trąba Apokalipsy, zwiastuje wielki kataklizm o nazwie „Piołun” - a Czarnobyl to odmiana rośliny piołun, od której miasto Czarnobyl wzięło swoją nazwę. Zdjęcie z kamieniem, który zmienił kolor po katastrofie i zmumifikowany pies , były dla młodzieży największym zaskoczeniem. Pan Andrzej powiedział: „była to dla mnie przygoda, potwierdzająca, że na przekór mitom i wyobrażeniom w Czarnobylu powstał jedyny w swoim rodzaju ekosystem. Przyroda odzyskała dla siebie całą okolicę. Stopniowo odzyskuje je także natura. Asfalt w wielu miejscach poprzebijały, dorosłe już dziś, drzewa”.
Uczniowie wraz z nauczycielami podziękowali za prelekcję Panu Andrzejowi Raudnerowi gromkimi brawami i bukietem kwiatów, licząc na kolejne spotkanie.

Nauczyciel fizyki B.Bierowiec-Chrustek

 

 

w górę

Mikołajkowa Akcja

20 listopada 2017

                Drodzy uczniowie od poniedziałku 20.listopada rozpoczynamy akcję:,, Uśmiech dla dziecka!!", której celem będzie zbiórka artykułów szkolnych i zabawek oraz produktów żywnościowych długim okresie przydatności, dla podopiecznych Domu Dziecka ,,Tęcza" w Żorach.
Z podarunkami proszę się zgłaszać do p. Barbary Marcol (nauczyciel biologii – budynek b)

Za wszelką pomoc dziękujemy:)))

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2017

Znalezione obrazy dla zapytania miśzobacz zdjęcia

 

       Wystawa pluszowych misiów z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia

Najsympatyczniejsze misie wg oddanych przez Was głosów to misie:

Karola Szymury kl. I d

Karola Korusa kl. I d

Mai Legęzy kl. III a

Mai Kubasy kl. III b

Nicoli i Kacpra Gajda

Wiktorii Krzykała kl. III a

Największy miś na wystawie to miś Kamila Szymury a najmniejszy Tatiany Kranc z kl. IV d.

 

 

w górę